Zapewne kojarzysz taką sytuację. Twój ukochany pupil wbiega do pokoju i wskakuje Ci na kolana. Przeciąga się i ziewa. Czujesz nieprzyjemny zapach, który nieco psuje tą sielankę.

Jednym z częstszych przyczyn konsultacji weterynaryjnych jest nieświeży oddech pupila. Wynika on głównie ze złych nawyków żywieniowych, braku pielęgnacji i należytej profilaktyki. Najprościej jest im zapobiegać stosując odpowiednią karmę oraz regularnie myjąc zęby pupila. Niekiedy jednak nie daje to pożądanych efektów i wtedy należy udać się do weterynarza.

animal-827732_1920

Kamień nazębny, ubytki zębowe, paradontoza czy krwawienie z dziąseł nie tylko przykry zapach ale mogą powodować także większe problemy zdrowotne. Proponowana w pewnej reklamie sztuczna szczęka nie rozwiąże wszystkich problemów. Gdy problem jest zbyt zaawansowany konieczne są zabiegi stomatologiczne. Opierają się głównie na sanacji jamy ustnej (czyli oczyszczeniu) polegającej na usunięciu kamienia nazębnego i innych nalotów. Uzupełniane są wyrywaniem zbyt chorych zębów i drobnymi zabiegami chirurgicznymi na dziąsłach.

Usunięcie kamienia jest bezpieczne, ale wymaga odpowiedniego znieczulenia w celu zapewnienia zwierzęciu niezbędnego komfortu.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress