zdjecie-7Wybierając profilaktykę właściciel zwierzęcia decyduje się na przedłużenie mu życia i obniżenie kosztów jego posiadania. To właśnie proste choroby i dolegliwości są najczęstszą przyczyną problemów ze zdrowiem i wizyt u weterynarza a przecież można im zapobiec. Regularne szczepienia, nie tylko na obowiązkową wściekliznę, podnoszą odporność i chronią przed najgroźniejszymi i najbardziej śmiercionośnymi chorobami.

Szczepienia

Cykliczne szczepienia psów zapobiegają takim chorobom jak nosówka czy parwowiroza, których leczenie jest kosztowne i często mało skuteczne. W wypadku psów najgroźniejszą chorobą jest jednak wścieklizna, która przenosi się na ludzi i jest chorobą śmiertelną. Dlatego szczepienie psów na wściekliznę jest w Polsce obowiązkowe i musi być co roku odnawiane.

W wypadku kotów jest bardzo podobnie – herpeswiroza czy kaliciwiroza (tzw. kocia grypa lub koci katar) to bardzo zaraźliwe choroby, jeżeli tylko Twój pupil wychodzi czasami na dwór, lub mieszkasz w okolicy zasiedlonej przez dzikie zwierzęta to szansa na zarażenie Twojego pupila zdecydowanie wzrasta. Leczenie nie należy do najtańszych a przecież regularnie szczepienie zapobiegnie i chorobie i nie będzie odczuwalne w domowym budżecie.

Grzybice

Niewiele osób wie, że zwłaszcza długowłose zwierzęta narażone są na różnego typu grzybice. Trudne w leczeniu i diagnozie mogą przenosić się na ludzi. Istnieją już odpowiednie szczepionki, które pozwalają zwalczyć ten problem w zarodku. DSC_3361

Odrobaczenia

Równie istotne są częste odrobaczenia, różne pasożyty nie tylko osłabiają zwierzę, powodują biegunki czy problemy z trawieniem ale często przenoszą się również na ludzi. Jeżeli mamy w rodzinie małe dzieci to regularne odrobaczanie powinno być stałym zwyczajem każdego właściciela zwierzęcia. Pasożyty to nie tylko tzw. robaki, ale również bardzo często pojawiające się pchły i kleszcze. Dobra obroża, lub środek odstraszający zapobiega problemowi zanim ten się pojawi, a warto pamiętać, że kleszcze przenoszą choroby, które są również groźne dla zdrowia właścicieli.

Antykoncepcja

Często antykoncepcja jest uznawana za jedną z metod profilaktyki. Nie każde zwierzę powinno być w ciąży, właściciel niejednokrotnie ma problemy z potomstwem swojego pupila- odchowanie jest dosyć kosztowe, praco i czasochłonne a później pozostaje kwestia rozdania/sprzedaży młodych. O ile z rasowymi zwierzętami nie ma problemu to w wypadku mieszańców mogą się nie znaleźć chętni. Rozwiązaniem jest antykoncepcja, w sytuacji gdy nie chcemy zwierzęcia poddawać kastracji lub sterylizacji.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress